poniedziałek, 2 marca 2015

Zarządzanie projektowe w Urzędzie Miasta



Wzmocnienie elementu strategicznego, powstanie wydziału do spraw zarządzania najważniejszymi  projektami, skupienie wszystkich największych inwestycji w jednym miejscu oraz likwidacja ZDiT w dotychczasowej formule – to kluczowe elementy nowego podejścia do zarządzania projektami w Urzędzie Miasta 
 

Dziś Łódź jest najszybciej rozwijającym się miastem w Polsce. W przeliczeniu na jednego mieszkańca inwestujemy najwięcej w kraju. W ciągu najbliższych 7 lat dzięki dotacjom z Unii Europejskiej zapewne pobijemy nasz własny rekord. Tylko te największe strategiczne projekty to blisko 4 miliardy złotych. Chcę, aby przez najbliższe lata Łódź inwestowała nie tylko dużo, ale także mądrze, sprawnie i odpowiedzialnie.

Zaplanowanie tak wielkich projektów, z których dużą część stanowić będą inwestycje drogowe. Realizacja, nadzór nad pracami oraz ich kontrola wymaga wprowadzenia strukturalnych zmian organizacyjnych.

Dlatego też podjęłam decyzje o likwidacji Zakładu Dróg i Transportu w jego dotychczasowej formie. Doceniam zmiany, jakie zaszły w ostatnich 3 latach, ale ta formuła już się wyczerpała. Dalsze zmiany w istniejącej strukturze nie przyniosą już oczekiwanych rezultatów. Teraz jest najlepszy moment na przeprowadzenie gruntownej reformy sposobu prowadzenia inwestycji w naszym mieście.

Wprowadzam zmiany, które pozwolą miastu lepiej planować inwestycje, szybciej i sprawniej je realizować oraz mieć nad nimi pełną kontrolę. 

Kompetencje ZDiT, ale tylko w zakresie prowadzenia i nadzoru nad inwestycjami przejmie nowo powstały Zarząd Inwestycji Miejskich. Wzorem najlepiej zarządzanych miast w Polsce i w Europie, w jednym miejscu skupimy odpowiedzialność za rzetelne i terminowe wykonanie wszystkich nowych prac oraz największych remontów w mieście. 

Za planowanie inwestycji, opiniowanie i przygotowywanie największych projektów odpowiedzialne będzie Biuro Strategii, którego kompetencje zostaną znacząco zwiększone. Tu będziemy planować rozwój miasta na kolejne lata, uważnie wsłuchując się w głos mieszkańców i ekspertów. Tu będą zapadać decyzje dotyczące harmonogramu realizacji oraz ostatecznego kształtu inwestycji. 

Pozostałą działalnością, którą do te pory zajmował się ZDiT, związaną m.in. z zarządzaniem ruchem, koordynacją i organizacją miejskiego transportu oraz bieżącym utrzymaniem dróg będzie zajmować się dotychczasowa, przeorganizowana jednostka organizacyjna.

Ze względu na już rozpoczęte inwestycje, sprawy proceduralne oraz formalno-prawne, dotyczące likwidacji ZDiT, cały proces trwać będzie kilka miesięcy i zakończy się prawdopodobnie na początku przyszłego roku.

Ze względu na skalę realizowanych przez miasto projektów takich jak Nowe Centrum Łodzi, rewitalizacja strefy wielkomiejskiej i EXPO 2022 i ich strategiczne znaczenie, koordynacją wszystkich działań, związanych z kluczowymi projektami zajmować się będzie Wydział ds. Zarządzania Projektami



1 komentarz:

  1. Na grafice jest mowa o likwidacji ZDiT, a w tekscie:
    "Pozostałą działalnością, którą do te pory zajmował się ZDiT, związaną [...] będzie zajmować się dotychczasowa, przeorganizowana jednostka organizacyjna."

    To w końcu ZDiT do likwidacji czy nie?
    I kiedy jakieś szczegółowe informacje będa na temat dyrektorów i tego jakie cele przed sobą stawiają?

    Pozdrawiam i trzymam kciuki za udane zmiany.

    OdpowiedzUsuń