czwartek, 23 maja 2013

ul. Karola Scheiblera


Spotkanie z potomkami Karola Scheiblera to dla mnie szczególne przeżycie i ogromna przyjemność. 

Karol Scheibler był przecież nie tylko wielkim przedsiębiorcą, ale także filantropem, który wyprzedzał czasy w których żył. Zaangażowanie całej rodziny Scheiblerów w działalność społeczną i charytatywną znacznie przewyższała ówczesne standardy. 

Dziś powiedzielibyśmy, że był to wspaniały przykład społecznej odpowiedzialności biznesu. Fabrykant i jego spadkobiercy czuli się odpowiedzialni za Łódź i za swoich pracowników. 

My współcześni łodzianie też mamy powody, by być wdzięczni Panu Karolowi. Księży Młyn, kompleks fabryczny przy ul. Tymienieckiego, powstający Art. Inkubator to przecież tereny dawnego imperium Scheiblerów. To jedne z najbardziej magicznych i wyjątkowych miejsc w naszym mieście. 

Mimo wielu zasług dla Łodzi Karol Scheibler nie doczekał się w naszym mieście ulicy swojego imienia. Czas nadrobić ten błąd i trudno o lepszą okazje. Zaproponuję Radzie Miejskiej, aby jedna z ulic w Nowym Centrum Łodzi nosiła właśnie Jego imię. 

To będzie piękny gest, symbol dynamicznego rozwoju Łodzi, która tak jak na przełomie XIX i XX w. za czasów Karola Scheiblera znów może stać się najszybciej rozwijającym się miastem w Polsce.

wtorek, 21 maja 2013

Urbanistyczna konstytucja NCŁ



W niedzielę byłam na terenie Art. Inkubatora, wczoraj na konferencji  w sprawie budowy dworca Fabrycznego, a dziś mam dobre wiadomości związane z Nowym Centrum Łodzi.

Chyba musimy zacząć przyzwyczajać się do tego, że informacje dotyczące łódzkich inwestycji będą pojawiać się niemal codziennie :) 

Przygotowaliśmy najważniejszy, jak do tej pory, dokument dotyczący Nowego Centrum – można powiedzieć jego urbanistyczną konstytucję – projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jest to jeden z największych obszarów miasta objętych planem, który obejmuje 90 ha. 

Nowe Centrum będzie miejscem bezpiecznym, przyjaznym dla mieszkańców, bez ruchu samochodów, atrakcyjnym wizualnie i architektonicznie. Chcemy zachęcić łodzian, aby przebywali tu niemal przez 24h/dobę 

Aby ułatwić przemieszanie się po terenie NCŁ i odzyskać dla mieszkańców jak najwięcej przestrzeni proponujemy wprowadzić pod ziemię ulicę biegnącą między ul. Kilińskiego a ul. Nowotargową. 

Pasaż Knychalskiego stanie się bulwarem pieszo-rowerowym łączącym w naturalny sposób Plac Dąbrowskiego z Rynkiem Kobro i dalej ulicą Targową. 

Zadbaliśmy też o zabytki. Miejscowy plan objął ochroną także te wartościowe obiekty, które nie są wpisane do rejestru i nie ma ich też w ewidencji. 

Miejscowy plan zagospodarowania jest także kluczowy dla inwestorów. Zdecydowanie skraca wszelkie administracyjne procedury związane z realizacją projektów inwestycyjnych. Dzięki przyjęciu planu przyspieszymy powstanie w NCŁ nowych biur, przestrzeni handlowych a co za tym idzie miejsc pracy. 

Pod inwestycje proponujemy przeznaczyć w szczególności obszar położony na południe od dworca, a także tereny pokolejowe i poprzemysłowe. 

Najwyższy z budynków w Nowym Centrum – Brama Miasta - będzie mógł mieć 13 kondygnacji, pozostałe biurowce od 8 do 12. Wysokość pozostałej zabudowy została przyjęta w sposób zbliżony do istniejących obiektów, tzn. do 5 kondygnacji. 

Zgodnie z harmonogramem, projekt planu zagospodarowania przestrzennego zostanie pod koniec roku przekazany mieszkańcom do konsultacji. Liczę na szeroką publiczną dyskusję na temat kształtu Nowego Centrum. Zależy mi, aby łodzianie zaakceptowali i przyjęli wprowadzone zmiany. 

Oczekuję, że plan zostanie przyjęty w pierwszym kwartale 2014 r. 

Do 15 listopada powstanie także dokładna analiza stanów prawnych 350 nieruchomości na terenie Centrum. W tym roku powstanie również analiza funkcjonalności, która odpowie na pytanie jakiego typu obiektów w Nowym Centrum Łodzi najbardziej oczekują łodzianie i inwestorzy.  

niedziela, 19 maja 2013

Ale tu ładnie


Nigdy wcześniej w Łodzi nie rewitalizowaliśmy tylu pięknych obiektów jednocześnie. EC1 , Mia100 kamienic, Księży Młyn, ul. Piotrkowska to inwestycje, dzięki którym Łódź staje się ładniejsza.
Art. Inkubator to niezwykłe miejsce o niepowtarzalnym klimacie. To przestrzeń przyjazna dla wszystkich kochających sztukę, design i przemysły kreatywne. Nie mogę się już doczekać, kiedy Tymienieckiego 3 znowu zacznie tętnić życiem, gdy pojawią się tu młodzi, ambitni twórcy, awangardowi artyści i tysiące łodzian zafascynowanych najnowszymi trendami w sztuce.