czwartek, 6 lutego 2014

Mieszkańcy wracają na Księży Młyn

 
Pani Marianna, która mieszkała na Księżym Młynie jeszcze przed wojną, znów jest u siebie. Do dwóch zrewitalizowanych domów familijnych, wracają pierwsi mieszkańcy.
 
Budynki zostały całkowicie wyremontowane, z zewnątrz jak i w środku. Oczyściliśmy zabytkowe cegły, wymieniliśmy pokrycie dachu, pozbyliśmy się dziesiątków kominów pozostawiając tylko te historyczne. Największą zmianą w wyglądzie budynków jest kolor okien, który został dobrze przyjęty przez mieszkańców i odwiedzających. Zmieniliśmy też rozkłady mieszkań, aby jak najbardziej zbliżyć się do ich historycznego układu. Lokatorzy mają wreszcie centralne ogrzewanie, a docelowo wszystkie budynki zostaną przyłączone do sieci miejskiej. To jest przełom w historii Księżego Młyna.

środa, 5 lutego 2014

Miasto mieszkańców

Łódź się zmienia, to widać gołym okiem. Place budów, remontowane ulice, rewitalizaowane budynki - wystarczy wyjść na ulicę, żeby to od razu zauważyć.
 
Ale co najmniej tak samo ważne jak inwestycje są dla mnie zmiany, jakie wprowadzamy w funkcjonowanie miasta. Zmiany, których może nie widać, ale które mają fundamentalne znaczenie.
 
Otworzyliśmy urząd i Łódź dla obywateli. Chcę, aby jak najwięcej łodzian miało bezpośredni wpływ na to, co dzieje się w mieście. Oddaliśmy w ręce mieszkańców część odpowiedzialności za rozwój naszego miasta. To nie tylko najlepszy w Polsce budżet obywatelski, to także rekordowa liczba konsultacji społecznych, których w ostatnich dwóch latach odbyło się blisko 50.
 
Nigdy wcześniej łodzianie nie mieli tak wielu narzędzi, nie tylko do wpływania na decyzje władzy, ale także do jej kontroli. Tego procesu otwierania się miasta na mieszkańców już nikt nie zatrzyma, żaden prezydent w przyszłości już nie będzie się mógł z tego wycofać. Wraz ze wzrostem liczby konsultacji musi iść także wzrost ich jakości. Konsultacje to musi być prawdziwy dialog z mieszkańcami.
 
Dlatego w partnerstwie z Centrum OPUS pozyskaliśmy 250 tys. zł z UE na opracowanie nowego, lepszego modelu konsultacji społecznych. Na początek zaczniemy od najważniejszych konsultacji budżetowych. Przeszkolimy pracowników urzędu, przeprowadzimy szkolenia dla organizacji pozarządowych. Będziemy mieli dodatkowe środki na akcję informacyjną.
 
Od marca, kolejne 500 tys. zł. także w całości pozyskane z UE w ramach partnerskiego projektu przeznaczymy na przygotowanie nowego wieloletniego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi na lata 2016 – 2019. Chcę wprowadzić do tej współpracy europejskie standardy nie tylko wzajemnego zaufania, ale także przekazywania kompetencji i odpowiedzialności w kierunku tzw. 3 sektora.
 
W czerwcu wspólnie zorganizujemy Łódzkie Forum Inicjatyw Pozarządowych, a następnie rozpoczniemy uzgadnianie nowego modelu kontraktowania usług społecznych, m.in. w ramach partnerstwa publiczno-społecznego w zakresie prowadzenia Łódzkiego Centrum Obywatelskiego.