wtorek, 11 lutego 2014

800 mln zł z UE dla Łodzi i okolic


 
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to nowy, eksperymentalny sposób wydatkowania dotacji z UE. Zgodnie z jego zasadami to samorządy lokalne tworzące obszary metropolitalne będą wspólnie podejmować decyzje o tym, które projekty powinny zostać dofinansowane ze środków UE.
 
Łódź kierować będzie stowarzyszeniem, które zadecyduje, jakie projekty z terenu Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego otrzymają w najbliższych latach dofinansowanie w wysokości ponad 800 mln. zł.  Warto podkreślić, że są to środki dodatkowe, niezależne od Regionalnego Programu Operacyjnego. Łódzki Obszar Metropolitalny zrzesza Łódź oraz 4 sąsiednie powiaty, łącznie 32 jednostki samorządu terytorialnego.

Mamy już przygotowaną diagnozę, która stanowić będzie integralną część Strategii Rozwoju ŁOM. Strategia zawierać bedzie natomiast listę kluczowych inwestycji, które przyczynią się do budowania powiązań metropolitalnych pomiędzy Łodzią i jej sąsiadami.
 
800 mln złotych zostanie podzielone na dwa sposoby :

W trybie pozakonkursowym, który dotyczyć będzie projektów inwestycyjnych współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.   

Inwestycje transportowe:
  • inwestycje z zakresu budowy, przebudowy infrastruktury służącej ograniczeniu ruchu drogowego  - np. budowa systemów Park&Ride, Bike&Ride, budowa centrów przesiadkowych, wdrożenie inteligentnych systemów transportowych, budowa sytemu dróg rowerowych, wdrożenie wspólnego biletu
  • wsparcie dla ekologicznego transportu publicznego  - np. budowa/przebudowa infrastruktury transportu publicznego, zakup/modernizacja niskoemisyjnego taboru
  • budowa/przebudowa dróg gminnych i powiatowych, projekty z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Inwestycje ekologiczne:
  • budowa, rozbudowa i modernizacja infrastruktury służącej do produkcji i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych
  • kompleksowa termomodernizacja budynków użyteczności publicznej i budynków mieszkalnych; oświetlenie uliczne
Inwestycje rewitalizacyjne:
  • rekultywacja terenów zdegradowanych, działania służące poprawie estetyki przestrzeni miejskich
  • renowacja, modernizacja budynków, zagospodarowanie przestrzeni publicznej, uzbrojenie trenów pod inwestycje
W ten sposób rozdysponowane zostaną także środki przenaczone na projekty z zakresu e-administracji, e-zdrowia, e-kultury, e-turystyki i systemów informacji przestrzennej oraz wsparcie digitalizacji zasobów kulturowych, naukowych i edukacyjnych;
W trybie konkursowym podzielone zostaną dotacje dotyczące projektów „miękkich” współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego: 
  • aktywizacja zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym (szkolenia, staż, pośrednictwo pracy, talony na zakup usług społecznych)
  • wsparcie osób niepełnosprawnych
  • wsparcie działalności podmiotów ekonomii społecznej

4 komentarze:

  1. Czy z tych pieniędzy można się spodziewać remontu linii podmiejskich 41,43,46 ?

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja bym dodał do tego pytania kolejne, czy Aleksandrów Łódzki bedzie zainteresowany odbudową linii tramwajowej? Bo ta super komunikacja przy pomocy autobusów i busów to jakaś pomyłka.

    OdpowiedzUsuń
  3. Po tym, co pani dziś zrobiła jest mi zwyczajnie wstyd, że na panią głosowałam. Kolejne pieniądze zabrane z inwestycji przy al.Unii 2, czyli coraz bardziej prawdopodobny scenariusz o którym się szepce na korytarzach UM...
    Całe szczęście, że wybory za pasem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wierzyłaś w cokolwiek po za parkingiem i co najwyżej jakimś boiskiem treningowym? Szopka z zwodzeniem łodzian potrwa do wyborów. Już dziś wiadomo, że do czerwca nic nie wybudują pod pretekstem Impact Festivalu. W lipcu znajdą kolejny pretekścik. Moim zdaniem, nie będzie żadnej trybuny, nie będzie żadnego Centrum Sportu. Listem intencyjnym można się podetrzeć, bo ma zerową moc prawną.

      Usuń