poniedziałek, 2 marca 2015

Zarządzanie projektowe w Urzędzie Miasta



Wzmocnienie elementu strategicznego, powstanie wydziału do spraw zarządzania najważniejszymi  projektami, skupienie wszystkich największych inwestycji w jednym miejscu oraz likwidacja ZDiT w dotychczasowej formule – to kluczowe elementy nowego podejścia do zarządzania projektami w Urzędzie Miasta 
 

Dziś Łódź jest najszybciej rozwijającym się miastem w Polsce. W przeliczeniu na jednego mieszkańca inwestujemy najwięcej w kraju. W ciągu najbliższych 7 lat dzięki dotacjom z Unii Europejskiej zapewne pobijemy nasz własny rekord. Tylko te największe strategiczne projekty to blisko 4 miliardy złotych. Chcę, aby przez najbliższe lata Łódź inwestowała nie tylko dużo, ale także mądrze, sprawnie i odpowiedzialnie.

Zaplanowanie tak wielkich projektów, z których dużą część stanowić będą inwestycje drogowe. Realizacja, nadzór nad pracami oraz ich kontrola wymaga wprowadzenia strukturalnych zmian organizacyjnych.

Dlatego też podjęłam decyzje o likwidacji Zakładu Dróg i Transportu w jego dotychczasowej formie. Doceniam zmiany, jakie zaszły w ostatnich 3 latach, ale ta formuła już się wyczerpała. Dalsze zmiany w istniejącej strukturze nie przyniosą już oczekiwanych rezultatów. Teraz jest najlepszy moment na przeprowadzenie gruntownej reformy sposobu prowadzenia inwestycji w naszym mieście.

poniedziałek, 23 lutego 2015

Nowe zasady Budżetu obywatelskiego


Budżet obywatelski to największy wspólny sukces naszego miasta i mieszkańców w ostatnich latach. Łódź stała się liderem partycypacji społecznej, przeznaczyliśmy najwięcej środków na BO, w głosowaniach wzięło udział najwięcej osób. To inne miasta od nas uczyły się realizacji budżetu obywatelskiego. Byliśmy i jesteśmy wzorem dla innych.

Pozycja lidera zobowiązuje. Z roku na rok chcemy, aby budżet obywatelski był jeszcze lepiej zorganizowany. Jesteśmy bardzo otwarci na uwagi mieszkańców i organizacji pozarządowych.
Obie edycje BO, zakończyły się konsultacjami, w których wzięli udział radni, wnioskodawcy, organizacje NGO’s. Wspólnie pracowaliśmy i debatowaliśmy nad takimi zmianami, które należy wprowadzić, aby łódzki budżet obywatelski nadal był najlepszy w Polsce. W trakcie prac padło wiele propozycji zmian, nad którymi toczyła się długa dyskusja. Większość z sugestii nich, w tym te najważniejsze, zostały uwzględnione.

czwartek, 5 lutego 2015

Nowe Centrum Łodzi - więcej niż makieta


Tu będzie podziemny dworzec, tam tunel, a tramwaje pojadą tędy. Tu przebijemy pasaż, tam będą woonerfy, a to zrewitalizujemy. Gdyby to się już nie działo, to nikt by w to nie uwierzył.

Prezentacja makiety Nowego Centrum Łodzi, którą od dziś będzie można oglądać w Biurze Promocji przy ul. Piotrkowskiej 87, to doskonała okazja, aby podsumować ostatnie kilka tygodni intensywnych prac nad projektem NCŁ.

Przede wszystkim, po wielu latach pracy mamy przyjęte i zaakceptowane plany miejscowe NCŁ – to kluczowa rzecz przy pozyskiwaniu inwestorów.

Uregulowaliśmy również skomplikowane kwestie formalno prawne i zakończyliśmy spory z Fundacją Sztuki Świata. Cały teren EC1 jest znów własnością wszystkich łodzian.

Wprowadziliśmy także kluczowe projekty dla tego obszaru na listę najważniejszych inwestycji terytorialnych województwa łódzkiego. A to oznacza, że ponad 300 mln złotych z funduszy UE, m.in. na wyposażenie wyremontowanej elektrociepłowni, rewitalizację kolejnego etapu EC1, dwóch sąsiednich kwartałów oraz ul. Moniuszki mamy niemal zagwarantowane. Nie musimy już o te pieniądze ubiegać się w żadnym konkursie.

Przygotowaliśmy również ofertę inwestycyjną dla prywatnych przedsiębiorców. Kończymy przygotowania do drugiego przetargu na Bramę Miasta.

Zwieńczeniem wszystkich tych działań będzie przyjęcie spójnej strategii realizacji projektu NCŁ. Ten dokument został już przygotowany niedługo zostanie zaprezentowany.

Cieszę się, że początek mojej drugiej kadencji udało się rozpocząć skutecznie i efektywnie.