środa, 1 stycznia 2014

Życzenia Noworoczne

Kochani Łodzianie, 
 
przed nami dobry rok. Mam nadzieję, że rok przełomowy, bo Łódź najtrudniejszy okres ma już za sobą. Życzę wszystkim mieszkańcom naszego miasta, aby każdy z nas mógł doświadczyć tych pozytywnych zmian także na co dzień - w domu, w pracy, na swoim podwórku.
 
Inwestujemy najwięcej w historii, rozpoczęliśmy duże infrastrukturalne projekty o strategicznym znaczeniu dla przyszłości Łodzi. Budujemy nowe drogi, remontujemy trasę tramwajową z Retkini na Olechów, w Nowym Centrum powstaje najnowocześniejszy dworzec kolejowy w Polsce. Remontujemy dziesiątki kamienic, rewitalizujemy Księży Młyn, na naszych oczach pięknieje ulica Piotrkowska. W Łódź uwierzyli prywatni przedsiębiorcy, powstały nowe hotele, biurowce, a najbardziej reprezentacyjny budynek w mieście zaprojektuje jeden z największych architektów świata.
 
W 2014 roku pierwsze z tych inwestycji będą dobiegać końca. Możemy być z siebie dumni. 
 
Moi Drodzy, dziękuję za minione 12 miesięcy. Wiem, że nie było łatwo. Dziękuję za cierpliwość i wyrozumiałość, bo remonty dały się nam wszystkim mocno we znaki. Dziękuję za optymizm i wiarę w sens wprowadzanych zmian, bo nadal są osoby, które trzymają kciuki, aby nam łodzianom się nie udało. Dziękuję też za osobiste oznaki sympatii, bo to dzięki Państwu mam energię, by dalej zmieniać Łódź.
 
Jestem przekonana że ta dobra energia przyniesie kolejne efekty w 2014 r. Łódź stanie się bardziej atrakcyjna dla inwestorów, powstaną nowe miejsca prac i będzie ładniejszym, bezpieczniejszym i przyjaznym do życia miastem.
 
Najserdeczniejsze i najcieplejsze życzenia kieruję osobiście do każdego z Państwa. Aby w nowym 2014 roku spełniły się wszystkie Państwa wielkie marzenia i małe codzienne plany. Trzymam kciuki za wszystkie zdane matury, wielkie podróże i spotkane miłości, za zdrowie, spokój i szczęście wszystkich z nas.
 
Życzę sobie i Państwu, abyśmy uwierzyli w szanse i możliwości, jakie otwiera przed nami i Łodzią Nowy Rok 2014.
 
Łodzianie! - To będzie nasz rok!

poniedziałek, 30 grudnia 2013

Nie zgadzam się

 
Rewitalizacja kompleksu EC1 pochłonęła blisko 300 mln zł. Radni chcą, aby kolejne dziesiątki milionów złotych, które miasto wyda w najbliższych latach na utrzymanie EC1, były dysponowane poza rzeczywistą kontrolą Miasta. Działania Radnych mogą doprowadzić do oddania do Brukseli ponad 80 mln unijnej dotacji.
 
Kierowanie miejską instytucją kultury miałoby trafić w ręce osoby wskazanej przez Fundację Sztuki Świata: Włodzimierza Tomaszewskiego lub Marka Żydowicza.
 
Nie mogę do tego dopuścić. Dziś muszę powiedzieć, że nie akceptuję, żadnego z tych kandydatów.
 
Koalicja kierowana przez Tomasza Trelę i Łukasza Magina postawiła Łódź w krytycznej sytuacji. Brak kontroli miasta nad terenem EC1 zagraża realizacji programu Nowe Centrum Łodzi oraz zmniejsza nasze szanse na organizację wystawy EXPO. A to oznacza mniej pieniędzy na rewitalizację z budżetu państwa i Unii Europejskiej. To przerażające, że dla radnych SLD, PiS i Klubu Łódź 2020 ważniejsza okazała się w tej sprawie polityczna awantura a nie interes miasta i jego mieszkańców.
 
3 lata temu ślubowałam łodzianom, że powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców.
 
Chcę dotrzymać tej obietnicy i dlatego w tej chwili nie powołam na stanowisko dyrektora EC1 ani Pana Włodzimierza Tomaszewskiego, ani Pana Marka Żydowicza.
 
Przychylam się tym samym do wspólnego stanowiska ludzi kultury, dyrektorów teatrów, festiwali i innych instytucji, a także wielu łodzian, którzy nie wyobrażają sobie tej współpracy.
 
Zobowiązałam dyrektora wydziału organizacyjno-prawnego do przedstawienia do 31 stycznia 2014 roku nowych możliwości rozwiązania obecnej sytuacji. Chcę też, aby w tej sprawie jeszcze raz wypowiedzieli się zewnętrzni eksperci. 
 
Od 1 stycznia 2014 r. w EC1 obowiązki dyrektora przejmą powołani przez Instytucję Kultury EC1 pełnomocnicy, dzięki czemu wszystkie prace związane z rewitalizacją kompleksu przebiegać będą zgodnie z harmonogramem.