wtorek, 15 października 2013

Budżet Obywatelski - wyniki


Nasz budżet obywatelski jest  rekordowy pod każdym względem: ilości przeznaczonych środków, ilości złożonych propozycji i ilości oddanych głosów

To Łódź wyznacza standardy jakimi kierują się inne miasta, jesteśmy stawiani za wzór do naśladowania, prezydenci innych miast dzwonią do mnie i podpytują o budżet obywatelski.

Zrobiliśmy razem coś bardzo wielkiego, uruchomiliśmy zmiany, których nie da się już zatrzymać. Mieszkańcy Łodzi, a za nimi także innych miast uzyskali wpływ na decyzje do tej pory zarezerwowane dla polityków i partii politycznych.

Świetnie zdaliśmy ten egzamin. Jestem z nas wszystkich łodzian dziś bardzo dumna. Jesteśmy dziś mistrzami świata.

Czas ogłosić wyniki – mam nadzieję że większość z nas odnajdzie wśród zwycięskich projektów te na które głosowali.

Głosowało nas 129 tysięcy 8 osób. Oddaliśmy w sumie blisko 190 tys. kart do głosowania.

Pokazaliśmy że jesteśmy odpowiedzialni i sprawiedliwi. W głosowaniach wygrywały różne projekty, skierowane do różnych odbiorców.

Głosowaliśmy na projekty duże i małe. Dla seniorów i przedszkolaków. Na zwykłe remonty dróg i chodników, ale też nowatorskie rozwiązania zagospodarowania przestrzeni miejskiej. Na projekty twarde - inwestycyjne, ale i miękkie - szkoleniowe.

To jeden z najpiękniejszych momentów mojej prezydentury. Dziękuję Państwu bardzo. Właśnie zmieniliśmy kawałek świata na lepsze.

W głosowaniu ogólnomiejskim zwyciężyły projekty : remontu schroniska, stworzenia darmowej sieci internetowej w mieście i wprowadzenia roweru miejskiego. 

Sfinansowana zostanie także działalność Banku Żywności, zajęć koszykówki w ramach Akademii Koszykówki Marcina Gortata, a także opieka nad ciężko chorymi dziećmi z  Hospicjum Domowego dla Dzieci.



Wyniki w dzielnicach: 
 
Bałuty
1. Rewitalizacja Parku im. S. Żeromskiego - 2952
2. Rewitalizacja Parku im. A. Mickiewicza (Julianowskiego)  - 2545
3. Naprawa dróg i ścieżek w Lesie Łagiewnickim - 2443
4. Organizacja zajęć dla dzieci i młodzieży „Wyciągamy dzieci z bramy” - 2277
5. Zakup elektronicznych tablic informujących o czasie przyjazdu tramwajów - 1899
6. Zakup pianina w Domu Dziennego Pobytu dla seniorów ul. Wrocławska  - 526
7. Zakup komputera w Domu Dziennego Pobytu dla seniorów ul. Wrocławska - 457
8. Montaż koszy na psie odchody m.in. Plac Piastowski/Park Staromiejski/Park im. Struga - 371

Górna   
1. Rozkwit Parku „Stawy Jana” - 3375
2. Modernizacja i rozbudowa budynku i bazy sportowej SP 51 - 2825
3. Termomodernizacja Przychodni „Tatrzańska” - 2003
4. Zakup aparatu EEG dla Przychodni  „Dąbrowa - 1890
5. Doposażenie jednostki OSP Łódź Wiskitno - 720
6. Zakup sprzętu sportowego dla ZSP 9  - 228
7. Trener sportów plażowych na MOSiR przy ul. Rzgowskiej - 131
 
Polesie
1. Budowa ogólnodostępnego boiska przy SP 26 - 3737
2. Wymiana band na lodowisku przy ul. J. Popiełuszki - 2098
3. Budowa oświetlenia w Parkuna Zdrowiu - 1813
4. Zakup sztucznej nawierzchni na lodowisku przy ul. J. Popiełuszki - 1783
5. Remont sali gimnastycznej w XXXIII LO - 1609
6. Rozbudowa zaplecza socjalnego na lodowisku przy ul. J. Popiełuszki - 1581
7. Budowa placu zabaw – Małe Smulsko - 1574
8. Modernizacja patio w SP 6 -     945
9. Remont elewacji i bramy w PM 170 - 635
10. Montaż koszy na psie odchody - 471
11. Budowa parkingu rowerowego dla „Sześciu Wież” - 154
12. Zainstalowanie progu zwalniającego na ul. Waryńskiego -     32

Śródmieście
1. Budowa otwartego boiska przy Zespole Szkół Gastronomicznych    1355
2. Modernizacja ul. 6 Sierpnia  między Kościuszki a Piotrkowską Woonerf - 899
3. Wymalowanie śluz rowerowych na terenie Śródmieścia - 680
4. Budowa placu zabaw w pasażu Rubinsteina - 366
5. Obsadzenie zielenią ścian szczytowych wybranych kamienic - 344
6. Zakup sprzętu rehabilitującego w Domu Dziennego Pobytu  przy al.Kościuszki - 340
7. Zakup sprzętu multimedialnego w Domu Dziennego Pobytu przy ul.Jaracza - 159
 
Widzew   
1. Wymiana nawierzchni na ulicach: Ćwiklińskiej/Gorkiego/Gogola/ks.Wujaka - 4564
2. Budowa Skateparku przy Lasku Widzewskim - 4471
3. Remont drogi dojazdowej do ul. Puszkina z ul. ks. Wujaka     - 4299
4. Rozbudowa placu zabaw w PM nr. 206 - 3988
5. Utworzenie parku osiedlowego przy ul. Ziemowita i ul. Dąbrówki - 1202
6. Komputeryzacja i zakup książek do bibliotek na Stokach - 1083
7. Usunięcie śmieci z lasów, łąk i innych terenów zielonych w Os. Nowosolna - 317

czwartek, 10 października 2013

Inwestycje, nie podwyżki


Kończymy przygotowania do projektu budżetu na 2014 r. Mam dla wszystkich łodzian dobre wiadomości. Przyszłoroczny budżet będzie opierał się na dwóch filarach:
  • utrzymaniu rekordowych nakładów na inwestycje
  • minimalizowaniu obciążeń podatkowych mieszkańców

W 2014 r. nie będzie podwyżek opłat za mieszkania komunalne, co więcej rodziny wielodzietne zapłacą mniej.

W 2014 r. obniżymy opłaty za śmieci.

Ponieważ mieszkańcy coraz chętniej korzystają z komunikacji miejskiej, to jeśli ta tendencja utrzyma się przez kilka najbliższych miesięcy, to wszystko wskazuje na to, że nie będzie konieczności realizacji zapisanej w uchwale Rady Miejskiej podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej.

Podatek od nieruchomości i środków transportowych czeka jedynie symboliczna waloryzacja o 0,9 %

Woda w Łodzi nadal będzie bardzo tania. Jej cena wzrośnie jedynie o poziom inflacji, a cena ścieków tylko o 30 groszy za m3.

Cena wody i ścieków w Łodzi będzie nadal dwa razy tańsza niż w Katowicach i dużo tańsza niż w Warszawie, Bydgoszczy, Szczecinie, Gdańsku, Poznaniu i Krakowie.

Chcę także zapewnić, że wbrew pojawiającym się plotkom nie będzie podwyżek opłat za parkowanie, nie wróci opłata czy podatek za posiadanie psa. Nie ma w planach wprowadzenia żadnego podatku za odbiór wody deszczowej.

Od pewnego czasu jesteśmy świadkami licytacji na populizm pomiędzy radnymi opozycji. Proszę pamiętać że za taką demagogiczną wyliczankę i tak musieliby zapłacić wszyscy mieszkańcy.

Ja nie będę w tym uczestniczyć, bo ja dbam o finanse całego miasta i muszę opierać się na rzetelnych wyliczeniach i analizach.

poniedziałek, 30 września 2013

EXPO Int. Łódź 2022/2023

Wystawą EXPO International Łódź wraca do ekstraklasy miast europejskich. Decyzja rządu potwierdza, że to co robimy w Łodzi, jest unikatowe w skali Europy. EXPO w Łodzi to nowe miejsca pracy, to dodatkowe wpływy do budżetu miasta i miliony gości z całego świata.

Dzięki rewitalizacji śródmieścia, budowie Nowego Centrum Łodzi i organizacji wystawy EXPO, staniemy się nowoczesnym, otwartym, atrakcyjnym miastem. Podniesiemy standard życia mieszkańców.

Możliwość ubiegania się o wystawę EXPO to potwierdzenie, że Łódź rozwija się w rekordowym tempie. Już dziś jesteśmy liderami rewitalizacji, a nasze plany na lata 2013 - 2020 przebiją wszystko co działo się w rewitalizacji w ostatnich latach w Polsce.

Żadne inne miasto nie inwestuje tyle co my, a od dziś rozpoczynamy dodatkowe przygotowania. Mamy do wybudowania Nowe Centrum Miasta, dworzec, trasę WZ, będziemy ubiegać się o środki europejskie na rewitalizacje śródmieścia. Paryżowi EXPO dało Wieżę Eiffla, nam pozostawi piękne wyremontowaną Łódź i mieszkańców dumnych ze swojego miasta.